Close
Type at least 1 character to search
Back to top

Lupe 360

sosyal-medyanizi-canlandirin

Sosyal Medyanızı Canlandırın

Sanayi devrimi sonrasında, işletmelerin “ vitrin “ potansiyeli ve önemi günümüze kadar artarak devam etti. Klasik ticaretin temelinde bile, reklam ve tanıtımın etkisi tartışılmaz.

Satışların artması, yeni müşterilerin portföye dâhil olması ve işin sürekliliği için, kazançlarıyla oluşturulan bütçelerin bir kısmı mutlaka bu tip ihtiyaçların giderilmesi için ayrılır. Bir işletmenin devamlılığı, marka bilinirliliğini sürekli ve akılda kalıcılığına bağlı. Her ne kadar, küçük işletmeler için bu kadar önemli olduğu düşünülmese de, çağın teknolojik gelişimi artık onlarında artık önem göstermesi gerektiğini gösteriyor. Hemde, zaman kaybetmeden!

Artık günümüzde, internet üzerinden sürdürülen tüm ticari amaçlı faaliyetler hem prestij hem de rekabet yarışında ön plana çıkmak için farklı planlamalar gerektirmektedir.

İşletmelerin web sitesi sahibi olması çağın teknolojik ihtiyacı olarak görünse de, çok daha fazlasına ihtiyaç olduğu aşikâr. Bu ihtiyacın günümüzdeki adı ise Sosyal Medya.

Sosyal Medya prestij ve rekabet gücünüz için şart!

Sunulan hizmet veya ürün ne olursa olsun, hedef kitlenizle aranızda sürekli bir bağ olması şart.
Üstelik bu bağı sürekli sağlam ve güncel tutmak zorundasınız. Aksi takdirde,  tüm hevesinizle sarıldığınız işinizde her zaman bir eksiklik hissedebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız aynı zamanda, marka değerinizi oluşturan ayrı bir klasmanda değerlendirilmektedir. Öyle ki, sahip olduğunuz takipçi kitleleri sayesinde satış gücünüz; marka değerlemenizde de ciddi bir yere sahip.

Sosyal medya hesaplarımızda nelere dikkat etmemiz gerekir?

– Sosyal medya hesaplarınızda; kurumsal kimliğinizi yansıtan tüm görselleri kullanmanız oldukça önemli. Kapak tasarımlarından, paylaşımlardaki görsellerinize kadar kurumsal kimliğinizi yansıtmalı.
– Aktif bir paylaşım stratejisi benimsemelisiniz. Özel günlerde dâhil, yeni ürün, hizmet, kampanya ve promosyonlarınızı işlemlerinizle paralel olarak takipçilerinizle paylaşmalısınız.
–  Sosyal medya hesaplarınızı iletişim kanalları gibi kullanmalısınız. İster sabit chatbot mesajları ile ister aktif bir operatör ile takipçi ve potansiyel müşterilerinizin ihtiyacı olan tüm yönlendirmeleri yapmalısınız.
– Paylaşımlarınızda, takipçilerinize özel çekilişler ile hem organik takipçi kazanabilir hem de bireysel referanslar ile yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızda bu hatalara düşmeyin!

– Hesaplarınızı açtığınız gibi bırakmayın. Pasif bir sosyal medya hesabı, size faydadan çok zarar getirecektir. Günümüzdeki kitlelerin aktif şekilde sosyal medya platformu kullanımı ortamında, kurumsal prestijinizde pasif sosyal medya hesabı negatif bir görüşe neden olur.

-Hesaplarınızı daha abartılı ve popüler gösterecek şekilde, organik olmayan takipçi kazanımlarından kaçının. Örneğin, ücretli takipçi paketlerinden satın almanız sizi takip edenler başta olmak üzere gözü sizde olan tüm kurumları yanıltıcı bir duruma sebep olabilir.
– Hesaplarınızı, eşe – dosta bırakmayın! Uzman kişiler veya kurumlar ile bu konuda çalışmanız; hedeflemelerinize en kısa sürede en uygun bütçelerle ulaşmanızda büyük bir öneme sahip.